آشنایی با انواع کرگیری بتن
آشنایی با انواع کرگیری بتن

آشنایی با انواع کرگیری بتن، انواع کرگیری را با توجه به متریالی که عملیات سوراخکاری روی آن صورت می گیرد را به می توان به دو دسته کلی کرگیری بتن و کرگیری آسفالت تقسیم نمود که در ادامه این مقاله به بررسی کرگیری بتن خواهیم پرداخت.

انواع کرگیری بتن

کرگیری بتن به عملیات جدا کردن مغزه از یک مقطع بتنی گفته می شود که این عملیات ممکن است با اهداف مختلفی همچون بررسی مقاومت فشاری بتن،ایجاد مسیر برای عبور تجهیزات، بررسی میزان تسلیح بتن، کاشت آرماتور و … صورت پذیرد. کرگیری بتن عبارت است از فرآیند سوراخ کردن دال‌ها و یا دیوارهای بتنی که یک مرحله مهم در اکثر سازه‌های بتنی به شمار می رود. از این فرآیند برای کاربردهای مختلفی همچون انجام آزمون مقاومت فشاری، ایجاد سوراخ در منهول، نصب و عبور لوله‌ها و خطوط الکتریکی، حذف کردن بتن اضافی و یا … نیز استفاده می‌شود.

برای اطلاع از روش های مختلف مقاوم سازی ساختمان و نحوه اجرای آن، می توانید به سایت آریانتیس مراجعه کنید.

نکته قابل توجه در بدست آوردن مقاومت فشاری مقطع بتن با انجام کرگیری این است که رابطه مشخصی برای رسیدن به مقاومت فشاری مقطع با انجام آزمایش روی مغزه تهیه شده از مقطع وجود ندارد، بدین صورت که عوامل زیادی همچون رده مقاومت بتن، دما و رطوبت محل، خوردگی آرماتور ها و ویژگی های دیگر بتن روی این رابطه اثرگذار است که معمولا فرض می شود مقاومت مغزه هایی که بصورت کرگیری بدست آمده ۸۵ درصد مقاومت نمونه استوانه ای استاندارد است که البته این درصد نیز برای همه موقعیت ها کاربرد ندارد، کرگیری بتن می تواند برای کاشت آرماتور نیز مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا برای کاشت آرماتور جهت ریشه ستون یا دیوار برشی روی فونداسیون، در صورتی که تراکم آرماتور های مدفون در فنداسیون زیاد باشد و امکان عبور دادن میلگردهای کاشته شده از میان آن ها نباشد؛ یکی از راه حل ها استفاده از روش کرگیری برای انجام عملیات سوراخکاری است.

کرگیری بتن مسلح

کرگیری بتن مسلح، تقریبا در تمام مواردی که در سازه ها از کرگیری استفاده می شود، مورد نیاز است. اساسا کرگیری بتن مسلح با بتن معمولی تفاوت چندانی ندارد و با توجه به این نکته که سگمنت مته کرگیری از جنس الماس میباشد، در این روش قادریم تا المان های تسلیح بتن را نیز برش دهیم.با توجه به این که عملیات کرگیری بتن مسلح می تواند با حذف یکپارچگی آرماتورها (خصوصا در المان هایی که پایداری آن ها در پایداری کل سازه تاثیر دارد) موجب آسیب های سازه ای شود، پیش از انجام کرگیری باید تمام راهکارهای ممکن دیگر مورد بررسی قرار بگیرند.  همچنین در صورتی که نیاز به کرگیری وجود داشته و نتوان راهکار دیگری جایگزین نمود، رعایت ضوابط و الزامات مربوط به آیین نامه ضروری می باشد.