تفاوت گالوانیزه سرد و گرم چیست؟
تفاوت گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

تفاوت گالوانیزه سرد و گرم چیست؟، اگرچه، هر دو روش گالوانیزه سرد و گرم به منظور اعمال لایه‌ای از فلز روی بر سطح مقاطع فولادی انجام می‌شود، هر دو در فرایند و نتیجه عملکرد با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند.

تفاوت گالوانیزه سرد و گرم چیست؟

اولین تفاوت این دو روش، در نحوه اعمال روی است. در روش گالوانیزه سرد، نمک روی بر اساس فرایند الکترولیز بر فلز پایه اعمال می‌شود. در این روش، حرارت‌دهی انجام نمی‌شود. در ابکاری گالوانیزه سرد، پوشش با مقاومت و چسبندگی کمتری روی فولاد اعمال می‌گردد.

در مقابل، در گالوانیزه گرم، فولاد در حمامی از فلز روی ذوب شده غوطه‌ور می‌شود. روی در این روش، با چسبندگی بیشتری روی سطح فولاد پوشش داده می‌شود و دوام و پایداری بیشتری دارد. بدین ترتیب، گالوانیزه کردن سرد یک نوع فرایند فیزیکی به شمار می‌رود که لایه‌ای از فلز روی، روی فولاد اعمال شده‌است اما گالوانیزاسیون گرم نوعی پوشش‌دهی الکتروشیمیایی است.

در هر دو روش گالوانیزه سرد و گرم، فلز پایه یا آهن، نیازمند چربی‌زدایی و عملیات سطحی است. به طوری که پیش از فرایند باید شستشو داده شود، خشک شده و در نهایت در مذاب یا تحت اسپری روی قرار گیرد.

از آن‌جایی که ضخامت و چسبندگی لایه روی در روش گرم نسبت به گالوانیزه کردن سرد بیشتر است، مقاومت آن در برابر خوردگی، اکسیداسیون و جدایش پوشش بیشتر است. اعمال پوشش نیز با یکنواختی بیشتری اتفاق می‌افتد.

اگرچه گالوانیزه سرد نیازمند صرف انرژی کمتری است اما باید با یک سری معایب آن از جمله وجود مواد زائد و اسیدهای ترش پس از گالوانیزاسیون آشنا بود. از طرف دیگر، گالوانیزه سرد در مقابل سایش نیز مقاومت کمتری نسبت به گالوانیزه گرم دارد.

بنابراین، همانطور که توضیح داده شد این دو روش اگرچه هدفی مشترک دارند اما مسیر و نتیجه آن‌ها کاملا با یکدیگر متفاوت است.

مزایای گالوانیزه سرد چیست؟

باید در نظر داشته باشیم که هر روشی، مزایا و معایب خاص خود را دارد. اگرچه آن‌چه در بخش پیشین گفته شده بود، بیشتر در خصوص معایب روش سرد بود، حال می‌خواهیم به مزایای این روش بپردازیم.

گالوانیزه سرد ضمن مقرون به صرفه بودن، به سرعت انجام می‌شود. این روش برخلاف گالوانیزه کردن گرم برای قطعات کوچک نیز ایده‌آل است. هزینه‌ای که باید صرف تامین انرژی حمام در روش‌های گرم شود، در روش گالوانیزه سرد وجود ندارد. به همین علت، روش مذکور به عنوان یکی از فرایندهای محبوب برای تولید محصولات و سازه‌های مختلف فولادی مقاوم در برابر خوردگی شناخته می‌شود.

کداوم روش؟ گالوانیزه سرد یا گرم؟

مطابق با آن‌چه پیشتر گفته شد، نمی‌توان به طور قطع گفت که کدام روش بهتر است. با توجه به آن‌چه مشتری نیاز دارد، هر یک از روش‌های گالوانیزه سرد یا گرم می‌تواند برای او مناسب باشد. این مقایسه بدین منظور انتخاب شد تا شما ضمن آشنا شدن با مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها، بهترین فرایند برای گالوانیزه کردن مقاطع مورد نیاز خود را انتخاب کنید.