شیوه های مهم در اجرای نمای بتنی
شیوه های مهم در اجرای نمای بتنی

شیوه های مهم در اجرای نمای بتنی، بتن اکسپوز یک روش زیبا و مقاوم برای ساخت سازه‌های بتنی است که در آن سطح بتن برای نمایش بیشتر، به طور کامل نشده و بخشی از سنگری آن برای دیده شدن باقی می‌ماند. روش ساخت یک نما بستگی به ابعاد نما، میزان هزینه مورد نظر برای ساخت نما و همچنین طراحی آن دارد. در ادامه دو شیوه مهم در اجرای نمای بتنی را معرفی خواهیم کرد. ما در این مطلب قصد داریم دو روش مهم در اجرای نمای بتنی را به شما معرفی و آموزش دهیم. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

  1. اجرای بتن اکسپوز در محل

معمولا در ساختمان های بزرگ که کاربرد عمومی نیز دارند، استفاده از این شیوه پوشش نما رایج است. به این ترتیب که در محل پروژه قالب گذاری روی سطح نما انجام گرفته، سپس بتن ریزی صورت می گیرد. پس از آن نوبت به مرحله هموار سازی سطح محصول می رسد. یکی از نکات اجرایی این محصول آن است که قالب گذاری از سطوح پایینی آغاز می شود و به ترتیب به سمت ارتفاعات بالاتر نما پیش می رود. نکته دیگری که از مزیت های این روش است، هزینه کمتر آن نسبت به دیگر روش ها است.

  1. استفاده از بتن پیش ساخته

روش دوم استفاده از پنل های بتنی است که قبلا در کارخانه ساخته و پرداخته می شوند و پس از انتقال به محل پروژه نوبت نصب آن ها فرا می رسد. استفاده از این روش این مزیت را نسبت به روش قبلی دارد که پنل هایی را به ما ارائه می دهد که کاملا یکپارچه، هم سطح و هم اندازه هستند و این باعث تولید نمایی کاملا یکنواخت می گردد. از دیگر مزایای آن سرعت بالای نصب است؛ زیرا دیگر فرآیند بتن ریزی در محل پروژه صورت نمی پذیرد. 

مزایا و معایب بتن اکسپوز

در ادامه به مهم ترین ویژگی های مفید این محصول اشاره می کنیم که از این قرار است:

  • تنوع پذیری: از نظر قابلیت طراحی به شکل های مختلف و همچنین قابلیت داشتن رنگ های گوناگون
  • وزن سبک پنل های بتن اکسپوز: که کار با آن ها را راحت می کند.
  • انطباق پذیری: که باعث شده بتوان از این متریال در کنار انواع المان های گوناگون بهره برد.
  • هزینه پایین اقتصادی نسبت به دیگر نماهای ساختمانی

اما اگر بخواهیم در کنار این مزایای عمده به یکی از معایب این محصول اشاره کنیم که ممکن است برای برخی مانعی در استفاده از آن باشد، رنگ و جنس این محصول است که خشک و سرد است و ممکن است مورد سلیقه همگان نباشد.