آشنایی با انواع فرش های ایرانی قسمت دوم ، قالی نوعی دست بافته محسوب می شود که دارای پرز و گره است. طبق پژوهش های صورت گرفته مشخص شده که نقطه ابتدایی قالی و قالی بافی به آسیا مربوط می شود ، به گونه ای که می توان مهد قالی بافی را ایران، ترکستان و قفقاز دانست .

از نمونه های فرش ایرانی موارد زیر را می توان نام برد . 


فرش بیرجند : 


مانند دیگر بخش های شرق کشور ایران قالیچه هایی که در بیرجند بافته می‌شوند، دارای گره جفتی و چهارتار هستند. فرش های بزرگی که در این منطقه بافته می‌شود تا ۲۰ متر مربع نیز مساحت دارند. در زمینه این فرش ها رنگ هایی مانند قرمز، نارنجی، آبی و زرد جهت تضاد با بژ به کار برده می‌شود. در گذشته برای تار و پود این فرش از پشم استفاده می‌شد. ولی در قالی های جدید این منطقه بیشتر کتان به کار می رود. پرزهای فرش بیرجند بلند و نیمه بلند بافته می شوند.


فرش شیراز و نیریز : 


در شرق استان فارس و در کنار دریاچه بختگان ناحیه نیریز واقع شده است. در این ناحیه قالی های با کیفیت مختلف و رنگ آمیزی بسیار زنده بافته می‌شود. از ویژگی های فرش نیریز می توان به تیرگی رنگ های آن اشاره کرد. همچنین در این فرش بوته های متنوع تزیینی به صورت تکراری و تک به کار می رود. ساختار تار و پود آن به وسیله کتان بافته می شود.


فرش زنجان : 


از بهترین نمونه جلوه های هنری استان زنجان فرش های صادراتی آن است. فرش افشار زنجان یکی از فرش های پرطرفدار ایرانی است. این فرش با وجود طرح ها، رنگ ها و زیبایی که دارد در کشورهای اروپایی با استقبال بسیار خوبی همراه است.


فرش مشهد :


فرش های مشهد به دلیل مرغوبیت بالایی که دارند برای استفاده داخل کشور و همچنین صادرات به کار می روند. الیاف این فرش ها به شدت صیقل داده می شود تا جذب رنگ به خوبی صورت گیرد. در فرش مشهد از نقش هایی چون ترنج، اسلیمی و پیچک استفاده می شود .


فرش باصری : 


رنگ نارنجی از مشخصه فرش باصری می باشد. همچنین در این فرش از عناصر طبیعت مانند گل و گیاهان و پرندگان استفاده شده است ‌.


قالیچه مود خراسان : 


بافت این قالیچه با روش قالی های مشهدی صورت می گیرد و از بهترین تولیدات خراسان محسوب می شود. اما به علت تولیدات کم آن، در بازار تعداد کمی از آن وجود دارد. رنگ های این قالیچه تیره بوده و باهم همخوانی زیادی دارند .