آیا می توان مغزها را به هم متصل کرد؟ اتصال مغزها آیا مغز قوی تری را ایجاد می کند؟، محققان توانسته‌اند با اتصال چند مغز مختلف، کامپیوتری طبیعی بسازند. اخیرا گزارشی در نشریه‌ی Nature منتشر شده است که نتایج تلاش محققان برای اتصال مغز چند موش و میمون را نشان می‌دهد. اگر شما نیز قصد دارید بیشتر در مورد جزئیات این گزارش اطلاعات کسب کنید و بیشتر با مبحث اتصال مغزها به هم آشنا شوید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

«میگوئل نیکوللیس» (Miguel Nicolelis)، به همراه عده‌ای از دانشمندان توانسته‌اند با موفقیت تعدادی مغز را به هم متصل کنند و بازده‌ای بالاتر از یک مغز از آن‌ها بگیرند. «نیکوللیس» به روزنامه‌ی «گاردین» گفته است: «ما ابرمغزی (Superbrain) ساخته‌ایم که می‌تواند یک دست مصنوعی را تکان دهد.» با اینکه چنین آزمایشی هنوز روی مغز انسان انجام نشده است، اما نتایج فعلی بسیار راضی‌کننده بوده‌اند. در یکی از آزمایش‌ها، محققان مغز سه میمون را که در اتاق‌هایی جدا از هم قرار داشتند به هم وصل کردند و از آن‌ها خواستند تا یک دست مجازی که روی صفحه‌ی مقابل‌شان است را تکان دهند. نرم‌افزاری که در مقابل آن‌ها بود، فقط در صورتی کار می‌کرد که هر سه مغز به‌طور هم‌زمان تصمیم به تکان دادن دست مقابل‌شان می‌گرفتند. 

پس از آن، محققان نرم‌افزار را طوری تنظیم کردند که هر کدام از میمون‌ها فقط می‌توانستند دستی که در صفحه‌ی مقابل‌شان بود را با فکر کردن در یک بعد تکان دهند. با این حال، باز هم میمون‌ها توانستند دست را تکان دهند. «نیکوللیس» در این باره می‌گوید: «آن‌ها مغزهای‌شان را با هم هماهنگ می‌کنند و با این کار، یک ابرمغز می‌سازند؛ یک ساختار که از سه مغز تشکیل شده است.» در آزمایشی دیگر، مغز چهار موش را به یکدیگر و به یک کامپیوتر وصل کردند. هر بار که موش‌ها به همراه یکدیگر فکری می‌کردند، آن‌ها تشویق می‌شدند. پس از ده بار آزمایش، موش‌ها به نقطه‌ای رسیده بودند که ۶۱ درصد مواقع به‌طور یکسان به یک چیز فکر می‌کردند.

اتصال مغز‌ها ایده‌ای است که حتی قبل از اینکه به‌طور علمی و یا در فیلم‌های علمی-تخیلی ارایه شود، توسط «امیل درکایم» به عنوان «خودآگاه جمعی» بیان شده بود؛ ایده‌ای که عقاید و ایدئولوژی‌های جمعی را، قوی‌تر و فراتر از عقاید فردی به تصویر می‌کشد. آزمایشی هم که بر روی این حیوانات انجام شده است، در راستای ایده‌ی «خودآگاه جمعی» است، چون با هدف ترغیب فکر کردن به موضوعی واحد انجام شده است. با تمام این اوصاف، شاید بتوانیم در آینده‌ای نزدیک با اشتراک ایده‌ها و تفکرات ذهنی‌مان، مشکلات و مسائل بسیاری را حل کنیم.