نشانه های افسردگی

امروزه افراد در زندگی خود با مسائل زیادی روبه رو هستند. پیشرفت های صورت گرفته در دنیا باعث شده تا مردم از نظر روحی و روانی دچار مشکلات مختلفی شوند. البته در این بین نباید نقش مشکلات اقتصادی را فراموش کرد.

بدون شک یکی از موثر ترین عوامل در ایجاد فشارهای روحی و روانی در مردم، مشکلات اقتصادی جامعه می باشد.
زمانی که افراد دچار فشارهای روحی و روانی می شوند، ممکن است علائم مختلفی از خود بروز دهند. باید گفت که وجود یکی از علائمی که در ادامه بیان می شود، لزوما دلیل بر افسردگی افراد نیست. بلکه باید حداقل 5 علامت و به مدت زمان دو هفته در فرد وجود داشته باشد. دقت داشته باشید که تشخیص افسردگی و علائم آن به وسیله روانشناس و روان پزشک صورت می گیرد.


علائم افسردگی :


از نشانه های مختلف افسردگی می توان به موارد زیر اشاره کرد.
- احساس ناراحتی ، پوچی و درماندگی
- کج خلقی
- بی میلی به انجام فعالیت های لذت بخش
- خستگی زیاد
- اختلال در خواب ( کم خوابی یا پر خوابی )
- بی اشتهایی و یا پر خوری
- اضطراب و پرخاشگری
- اختلال در تمرکز
- فکر کردن به مرگ
- و ...


برای همه ی افراد اتفاق می افتد که در زمان هایی حوصله ی انجام یکسری از کارها را نداشته باشند. مثلا در روابط زناشویی، برخی از افراد گاهی اوقات تمایل به رابطه ی جنسی ندارند. این یک مسئله ی طبیعی است اما اگر این مسئله به صورت دائمی باشد می تواند از علائم افسردگی باشد.
امروزه با گسترش ویروس کرونا، بسیاری از افراد ترس را در خود ایجاد می کنند. این افراد از کوچکترین مسئله ای وحشت می کنند. در این حالت، سیستم ایمنی بدن آنها تضعیف می شود. این افراد مدام ذهن خود را درگیر این بیماری می کنند و این باعث آزار آنها می شود.
دسته ای از افراد هم در زندگی خود احساس پوچی می کنند. این افراد مدام درگیر افکار منفی هستند. آنها از چیزی لذت نمی برند و بهتر است برای رفع مشکل خود از کمک های یک روانشناس یا یک روانپزشک استفاده نمایند.


چه افرادی بیشتر دچار افسردگی می شوند ؟


باید گفت که کودکان هم دچار افسردگی می شوند. از مهم ترین علائم افسردگی در کودکان می توان به پرخاشگری ، کج خلقی، ناراحتی، احساس گناه و .. اشاره کرد. برخی معتقدند که احتمال ابتلای افرادی که در بین سال های 1995-2015 متولد شده اند، زیاد است. این افراد به شدت تحت حمایت والدین خود بوده اند و این مسئله باعث شده تا مهارت لازم را برای روبه رویی با مشکلات نداشته باشند. در نتیجه آسیب پذیرتر هستند.
افرادی که در سنین 45 تا 65 سال هستند، بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند. البته افراد بالای 65 سال هم ممکن است این مسئله را درک کنند. افراد در این سن فعالیت کمی دارند و این مسئله می تواند منجر به افسردگی در آنها شود. در مورد جوانان باید گفت که میزان افسردگی در سنین جوانی بیشتر از سایرین است.


نتیجه گیری :


تمام افراد لحظاتی را در زندگی خود تجربه می کنند که در مقابل یکسری از مسائل از خود ضعف نشان می دهند. دقت داشته باشید که بروز این علائم طبیعی است. در صورتی که علائم بالا را در خود یا اطرافیانتان مشاهده نمودید، بهتر است به یک روانشناس مراجعه کنید.
منبع : درمانکده