فرش دستباف و ماشینی ، همان طور که می دانید قیمت فرش های دست بافت کمی بالا است اما این ‌گونه هم نیست که کلیه ی فرش های دستباف خیلی گران باشد و دیدن قیمت آن تعجب نماییم .


قسمتی از قالی‌های دستباف پشمی ، بیشتر قیمتی برابر با یک قالی ماشینی با کیفیت معمولی را دارا است ؛ البته شاید سنگین‌تر و زمخت‌تر به چشم بیاید اما مقاومت زیادتری نسبت به قالی ماشینی دارد و با خرید آن نه تنها قدردان هنر و هنرمند تولیدکننده این صنعت می شویم ، همینطور به سلامت خود نیز کمک می نماییم . چون فرش دستباف انرژی‌ مثبت می دهد و ضدآلرژی می باشد .
همچنین می‌توانید با خرید یک یا دو قالیچه کوچک ، محیط خانه‌ هایتان را با هنر دست بافنده قالی آن‌هم با قیمت مناسب پر نمایید .
فرق فرش و قالی
قدمت فرش بافی ایرانیان تقریبا 2 تا 3 هزار سال قبل از میلاد می‌رسد . در حفاری‌ های شهر سوخته و محوطه‌های باستانی بین‌النهرین ، وسایل و ابزارآلات قالی‌بافی پیدا شده که نشان از قدیمی بودن سالیان زیاد رواج این هنر پر کاربرد در ایران زمین را دارد .
اما سؤال مهم این است که ، آیا فرش و قالی و قالیچه باهم تفاوت دارند ؟ در جواب باید گفت که بله دارند . به هر مدل گستردنی بافتنی فرش گفته می شود که شامل قالی ، گلیم ، جاجیم ، زیلو، پلاس و... می‌شود اما به فرش پرزدار قالی گفته می‌شود و البته آن چیزی که سبب می‌شود قالی از قالیچه تفاوت داشته باشد ، اندازه آن است . فرش‌های پرزداری که مساحت آن ها 6 متر به بالا باشد ، قالی نامیده می‌شود و به فرش‌های پرزداری که مساحت آن ها 6 متر یا کمتر از آن باشد قالیچه می‌گویند . جالب است که بدانید که کوچک‌ ترین قالیچه‌ها را هم با مساحت یک تا یک و نیم متر، برای پشتی را می‌بافند .
کارشناسان قالی اعتقاد دارند ارزش هنری یک قالی یا قالیچه به نقشه ، اندازه استفاده از رنگ‌های طبیعی و هماهنگی قرارگرفتن این رنگ‌ها در کنار هم وابسته است ، اما قیمت یک قالی یا قالیچه بیشتر به نقشه و رنگ ، جنس نخ ، تار و پود و پرز آن و ریزبافی و درشت‌بافی آن مرتبط است .
قالی تمام پشم : فرشی که تار، پود و پرز آن از پشم باشد . این مدل از قالی‌ها به علت جنس پرزها درشت بافت هستند . قالی خرسک که از کلفت‌ترین پشم‌ها بافته می‌شود جزو این دسته است . قالی تمام پشم خوبی هایی همانند بادوام و مقاوم‌بودن ، قدرت برگشت‌پذیری پرزها پس از پاخوردن ، قدرت بالای جذب رطوبت و... را دارا می باشد . این مدل قالی سنگین و ارزان‌قیمت است و کم تر می‌توان مدل هنری آن را پیدا نمود .
قالی چله پشم : مدل قالی که چله آن از پشم است ولی پرزهایش فقط از پشم نمی باشد .