روش های خانگی برای سفید کردن دندان
سفید شدن دندان های زرد

روش سفید کردن دندان ، دندان های افراد ممکن است به دلایل مختلفی مانند افزایش سن دچار تغییر رنگ و لکه شوند. با استفاده از روش‌ های مختلفی می‌ توان دندان ها را سفید کرد یا جلوی روند زرد شدن آنها را گرفت. در داروخانه ها کیت های سفید کننده دندان وجود دارند.

 

روش سفید کردن دندان

با استفاده از روش های خانگی و داروهای طبیعی نیز می توان لکه های دندان را از بین برد و از مینای دندان ها نیز محافظت کرد. در ادامه به معرفی برخی از روش های سفید کردن دندان می پردازیم.


سفید کردن دندان ها با روغن های گیاهی


یکی از روش های طبیعی که برای سفید کردن دندان ها می‌توان به کاربرد، استفاده کردن از روغن های گیاهی است. از طریق کشیدن روغن به دندان ها می‌توان باکتری‌ها، کثیفی ها و باقیمانده غذا هایی که در میان دندان ها گیر کرده اند، را از بین برد. اما برای این روش باید از روغن های قوی گیاهی استفاده کرد. مطابق تحقیقات مشخص شده است که برخی از روغن های خاص موجب سفیدتر شدن دندان ها می شوند. از جمله این روغن ها می توان به روغن نارگیل، روغن آفتابگردانو روغن کنجد اشاره کرد.


مسواک زدن با جوش شیرین


یکی دیگر از روش های طبیعی که می توان برای سفید کردن دندان ها به کار برد ، مسواک زدن با جوش شیرین است. لکه های سطح دندان با استفاده از جوش شیرین به تدریج از بین می روند. جوش شیرین موجب سفید شدن دندان ها شده و یک روشی امن است که باکتری‌ها را به خوبی از بین می‌برد. همچنین جوش ‌شیرین تاثیر زیادی در کاهش پلاک ها دارد و جلوی پوسیدگی دندان‌ها را نیز می‌ گیرد.


استفاده از پراکسید هیدروژن


یک سفید کننده طبیعی که می توان از آن برای سفید کردن دندان های لکه دار استفاده کرد، پروکسید هیدروژن می باشد. در این روش افراد می توانند یک تا دو بار در روز با استفاده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن مسواک بزنند. البته این روش را نباید هر روز استفاده کرد. زیرا ممکن است پروکسید هیدروژن موجب حساسیت دندان ها شود. پس این روش برای افرادی که دارای دندان های حساس هستند مناسب نیست و نباید از آن برای طولانی مدت استفاده کرد.


سفید کردن دندان با میوه


برخی از میوه ها تأثیر زیادی در سفید کردن دندان ها دارند. در میوه هایی مانند پاپایا و آناناس آنزیم هایی مانند پاپایین و برومیلین وجود دارد که موجب رفع زردی دندان ها می شود.

رعایت بهداشت دهان و دندان


از طریق حفظ بهداشت دهان و دندان می‌توان به کاهش زردی دندان ها کمک کرد. برای محافظت از مینای دندان، جلوگیری از پوسیدگی لثه و از بین بردن لکه ها باید به طور منظم مسواک زد و نخ دندان کشید. برای مسواک زدن باید از خمیردندان های فلوراید استفاده کرد. فلوراید علاوه بر اینکه جلوی پوسیدگی دندان ها را می گیرد، موجب سلامتی دندان ها و ایمن شدن آنها می شود. از دیگر راهکارهای طبیعی که می توان برای سفید کردن دندان ها به کار برد، استفاده از سرکه سیب، زغال فعال و مرکبات و لیمو می باشد.


بلیچینگ و سفید کردن دندان ها


یکی از خدمات عمومی که در کلینیک های دندانپزشکی برای دندان ها انجام می‌شود، بلیچینگ و سفید کردن دندان ها است. در این کلینیک ها با استفاده از روش جرم گیری دندان ها به رنگ طبیعی خود باز می گردند و با کمک روش بلیچینگ رنگ دندان‌ها روشن تر می شود و دندان ها سفید تر از حالت طبیعی خود خواهند شد. سفید کردن دندان ها در مراحل مختلف انجام می‌شود که برخی از این مراحل عبارتند از:
مسواک زدن با خمیر دندان های سفید کننده
سفید کردن دندان با لیزر
استفاده از نوار سفید کننده
استفاده از ژل سفید کننده


سفید کردن فوری دندان با نور لیزر


برای سفید کردن فوری دندان ها می‌توان از نور لیزر نیز استفاده کرد. در این روش با استفاده از تابش نور قوی لیزر دندان ها سفید می شوند. در کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی با کمک نور ال ای دی و یا قوس پلاسما این روش برای سفیدی دندان ها به کار برده می شود. نور هالوژن بهترین نوری است که برای سفیدی دندان ها می توان از آن استفاده کرد. این نور دارای نتایج بسیار خوبی است و از طریق تحریک کردن مولکول های پروکسید موجب سفیدی دندان ها شده و به پالپ دندانی هیچ گونه آسیبی وارد نمی کند.